Skuteczne łamanie wzorca

Aby ułatwić sobie życie wsród gąszczu sygnałów i informacji bombardujących nas ze wszystkich stron, nasz mózg filtruje to wszystko trzema „sitami”: generalizuje, pomija i zniekształca.
Żeby nie zgłębiać w szczegóły tych procesów powiem o efektach – kiedy coś dostaje swoją etykietę i adres w szufladce, łatwiej jest sięgnąć pamięcią do zapisanego wzoru niż ponownie wszystko analizować.

Ale z drugiej strony jeśli etykietka została nadana niewłaściwie i cała sprawa dotyczy jakieś osoby, hmm… może być problem. Często się przecież mówi, że nie można zrobić „drugiego dobrego pierwszego wrażenia”.

Co zrobić jeśli to pierwsze wrażenie nie było udane, bo zrobiłeś lub zrobiłaś coś niestosownego lub głupiego? 

Nie próbuj bronić swojego postępowania/ działania lub zrzucać winy na coś lub kogoś.
Każdy może popełnić gafę i w tym momencie należy się do tego po prostu przyznać, przeprosić i powiedzieć, że jest Ci niewymownie głupio.

Takie postępowanie świadczy o tym że jesteś osobą samokrytyczną i uczciwą, przynajesz że Twoje zachowanie było nie do przyjęcia i dajesz do zrozumienia, że to się nie powtórzy.
To jest niejako pierwszy etap łamanie wzorca.

Łamanie wzorca to nic innego jak zakłócenie sygnału wyciągnięcia Ciebie jako adresu z takiej szufladki, bo nie pasujesz już do przyporządkowanego wzorca.
Powoduje to konfuzję – chwilowe zawieszenie procesu, wtedy na podświadomym poziomie można wprowadzić sugestię lub elementy nowego wzorca, który może zastąpić stary.
Jest to dość złożony proces, a jego wynik jest uzależniony od wielu czynników jak i umiejętności.

Do tej pory na pewno spotykałeś lub spotykałaś się z łamaniem wzorca i być może do końca nie zwracałaś/ zwracałeś na to świadomej uwagi, bo to ten stan kiedy mówisz na głos lub w myślach: zamurowało mnie, szczęka (kopara) mi opadła, itp.

Możesz to robić świadomie: uśmiech, pewność siebie, robienie z pozytywnym nastawieniem rzeczy, która była do tej pory sprzeczna z Twoim zachowaniem, działaniem, bez balastu przekonania co pomyślą o tym inni.

Czy masz etykiety lub szuflady z których chcesz wyjść?
Nieśmiały, narzekający, negatywny, leniwy, gaduła, pyskacz, nieuczynny, … itp

P.S. Jako, że czas matur podam mój przykład, kiedy złamałem wzorzec, postanowiłem się wyróżnić, podjąłem wyzwanie i ryzyko, że nastawiam się z języka polskiego tylko na analizę wiersza. Warto było i działało magicznie 🙂 .

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: